Sklep z częściami zamiennymi
kontakt Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
TEL:
690 046 721
EMAIL: SKLEP@MALEXA.PL

DACIA

Rumuński producent samochodów osobowych i dostawczych. Firma powstała w 1966 roku w Mioveni pod nazwą Uzina de Autoturisme Pitesti. Obecna nazwa koncernu pochodzi od historycznej rzymskiej prowincji Dacja, która pokrywała się terenem z obecną Rumunią. Od samego swojego początku Dacia ściśle współpracuje z Renault, wykorzystując francuską technologie oraz produkując auta na jego licencji. W 1968 roku po podpisaniu przez oba koncernu umowy powstaje pierwszy samochód Dacia model 1100, który wzorowany jest na Renault 8. Posiada on umieszczony z tyłu, 46-konny silnik. W 1976 roku Dacia decyduję się na zakończenie współpracy z francuskim koncernem i kontynuuje produkcję we własnym zakresie. Pierwszym samodzielnym samochodem Dacii jest model Nova, który został zaprezentowany w 1998 roku. Na przełomie XX i XXI wieku Renault całkowicie wykupuje udziały Dacii po czym inwestuje prawie 500 mln euro w modernizacje i rozwój fabryk.

Filtr oleju to część, która jest odpowiedzialna za filtrację oleju silnikowego w samochodzie. Ma on bardzo duży wpływ na jakość pracy silnika oraz jego niezawodność. Podczas pracy silnika, do oleju dostaje się bowiem wiele zanieczyszczeń. Zadaniem filtra jest jego dokładna filtracja i zatrzymanie wszelkich nieczystości dostarczanych wraz z powietrzem i paliwem. 

Wyróżnia się dwa podstawowe typy filtrów oleju: puszkowe filtry olejowe oraz wkłady filtrów oleju. Puszkowy filtr oleju złożony jest z obudowy filtra oraz wkładu. W momencie zmiany tego rodzaju filtra, konieczna jest wymiana obydwóch elementów. Z kolei wkłady filtrów oleju mogą być umieszczane bezpośrednio w obudowie bądź też zostać zintegrowane w silniku. W ich przypadku wymianie podlega tylko wkład olejowy, dzięki czemu są uznawane za rozwiązanie bezpieczne dla środowiska. Należy pamiętać jednak o idealnym dopasowaniu wkładu – tylko wtedy filtr będzie szczelny i wolny od wycieków. 

DACIA

Filtruj listę modeli

ccm
KM