kontakt Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
TEL:
690 046 721
EMAIL: SKLEP@MALEXA.PL

Jak dbać o pompę paliwa oraz pompę wodną układu chłodzenia?

Sprawność takich elementów jak pompy w dużej mierze wpływa na kondycję innych podzespołów w samochodzie. Aby utrzymać je w jak najlepszym stanie należy trzymać się kilku podstawowych zasad użytkowania pojazdu.


Czytaj więcej...

Jak dbać o żywotność łożysk kół?

Jeżeli podczas jazdy słyszysz charakterystyczny szum wydobywający się z okolic kół, czas na wizytę u mechanika. Prawdopodobnie przyczyną hałasu są wyeksploatowane łożyska kół, które wymagają rychłej wymiany. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ poważne uszkodzenie tego elementu może skutkować zablokowaniem koła – a to z kolei zwiększa ryzyko wypadku.


Czytaj więcej...

Olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny – który wybrać?

Silnik to niezwykle skomplikowany, składający się z dziesiątek rozmaitych podzespołów mechanizm. Szereg ruchomych części sprawia, że w przypadku każdej jednostki napędowej musimy zadbać o odpowiednią ilość oleju silnikowego, który zagwarantuje jej poprawną pracę.


Czytaj więcej...

Co wiesz o przewodach zapłonowych?

Każdemu kierowcy zależy na prawidłowej pracy wszystkich podzespołów samochodu. Jednym z nich jest układ zapłonowy. Elementem, od którego zależy jego prawidłowa praca oraz niezawodność są przewody zapłonowe. Jak odpowiednio dbać o przewody wysokiego napięcia? Jakim awariom ulegają? Jak są zbudowane? Poznaj podstawowe informacje na ich temat.


Czytaj więcej...

Tarcze hamulcowe – co musisz wiedzieć

Układ hamulcowy to poza układem napędowym czy kierowniczym jedna z najważniejszych części mechanicznych samochodu, która ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Tylko poprawnie funkcjonujący oraz regularnie kontrolowany pozwala na bezproblemowe zatrzymanie auta w wybranym miejscu, zmniejszenie prędkości czy unieruchomienie pojazdu podczas postoju.


Czytaj więcej...

Termostat samochodowy a odpowiednia temperatura praca silnika.

Termostat należy do tej grupy części samochodowych, które choć niewielkie, to znacząco potrafią dać się we znaki wszystkim kierowcom. Jego zadaniem jest bowiem utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy silnika, która powinna oscylować między 90 a 95 °C. Jeśli jest ona zbyt niska lub, co gorsza, zbyt wysoka, zdecydowanie pogarsza komfort jazdy, a w niektórych przypadkach – całkowicie ją uniemożliwia.


Czytaj więcej...

Amortyzatory do wymiany.

Amortyzatory samochodowe są bardzo ważnym elementem zawieszenia pojazdu. Odpowiadają one za komfort jazdy, a także za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – ściśle związane są z przyczepnością kół do powierzchni jezdni oraz długością drogi hamowania.


Czytaj więcej...

Zużycie i awarie świec zapłonowych

Świece zapłonowe spotykane są tylko w samochodach z silnikiem benzynowym, w przypadku silnika Diesla występują świece żarowe. Świece stanowią jeden z podstawowych elementów układu zapłonowego. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapalenie mieszanki paliwa i powietrza, które umożliwia uruchomienie silnika.


Czytaj więcej...

Jak dbać o hamulce samochodowe? Regularny serwis i wymiana.

Większość z nas myśląc o samochodach, skupia się na ich osiągach. Sprawdzamy pojemność silnika, liczbę koni mechanicznych, prędkość maksymalną, czy przyspieszenie do setki. Być może z tego wynika fakt, iż posiadając już własne auto, to właśnie o jego silnik dbamy najbardziej. Tymczasem równie ważne jest nie tylko to, co pod maską, ale też hamulce decydujące o naszym bezpieczeństwie.


Czytaj więcej...

Najlepsze oświetlenie do jazdy w dzień i w nocy – poznaj nasze propozycje!

W tym miesiącu chcielibyśmy skupić się na dedykowanych do nich żarówkach. Nie da się ukryć, że to w dużej mierze właśnie od nich zależy poziom widoczności w trakcie jazdy. Warto więc przed podjęciem decyzji o ich zakupie przejrzeć kilka ofert, a także zapoznać się z propozycjami od różnych producentów. Na rynku istnieje bowiem sporo firm specjalizujących się w oświetleniu do auta. Nie każda z nich może pochwalić się jednak produktami wysokiej jakości.


Czytaj więcej...

Zerwany pasek rozrządu – lepiej zapobiegać niż leczyć

Pasek rozrządu jest bardzo ważnym elementem samochodu – wykorzystywany jest do przenoszenia napędu z wału korbowego na wałek rozrządu. Bez niego silnik pojazdu nie mógłby w pełni sprawnie funkcjonować. Ze względu na mniejszą wytrzymałość tego rozwiązania w porównaniu do łańcucha rozrządu, może on ulegać poważnym awariom.


Czytaj więcej...

Rozrząd napędzany łańcuchem – co musisz wiedzieć?

Samochód jest jak ludzki organizm – każdy organ ma ogromne znaczenie, a niewydolność któregokolwiek elementu może mieć tragiczne skutki. Jednym z takich elementów jest rozrząd – zadaniem całego jego układu jest sterowanie dopływem mieszanki powietrza z paliwem do cylindrów oraz usuwanie spalin.


Czytaj więcej...

Zakup używanego auta – które części wymienić?

Decydując się na kupno samochodu, musisz wybrać, czy kupisz nowe auto z salonu, czy z drugiej ręki. Wiadomo, że najprostszym sposobem byłoby kupno nowego samochodu z nowym akumulatorem i innymi częściami, jednak w większości przypadków ludzie decydują się na zakup używanego samochodu.


Czytaj więcej...

Filtry paliwa, oleju i powietrza – kiedy wymienić?

Zadaniem różnego rodzaju filtrów jest utrzymanie poszczególnych elementów samochodu w czystości, co znacząco wpływa na jego żywotność i tendencję do występowania awarii. Najłatwiejszym do wymiany jest filtr powietrza. Aby kupić odpowiedni model, potrzebujesz takich informacji jak rocznik, rodzaj silnika, a także numer części.


Czytaj więcej...

Zasady ekonomicznej jazdy

Szybka jazda samochodem, która jednocześnie pozwala na bezpieczne pokonanie dużych odległości, jest przyjazna dla środowiska naturalnego i dodatkowo daje możliwość zaoszczędzenia paliwa oraz pieniędzy to Twoje marzenie? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami, dzięki którym możesz zostać mistrzem ekonomicznej jazdy nie tylko w teorii, ale i praktyce. Zebraliśmy dla Ciebie jedne z najważniejszych reguł, które pozytywnie wpłyną na stan Twojego pojazdu, a także pozwolą cieszyć się przyjemną, bezawaryjną jazdą przez wiele lat.


Czytaj więcej...

Reflektory samochodowe – które wybrać?

Właściwe oświetlenie w aucie jest jednym z tych czynników, który znacząco wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. To właśnie od niego w dużej mierze zależy, czy odpowiednio szybko uda się kierowcy zaobserwować zagrożenie na drodze – i co najważniejsze – stosownie do niego zareagować. Przy jego wyborze nie warto więc decydować się na półśrodki lub najtańsze rozwiązania – należy postawić na te reflektory samochodowe, które zarówno gwarantują dobrą widoczność prowadzącemu pojazd, jak i nie utrudniają podróży osobom nadjeżdżającym z naprzeciwka.


Czytaj więcej...

Jak dbać o samochód – podstawowe zasady, które musisz znać

Jazda czystym, zadbanym samochodem to sama przyjemność, ale opieka nad autem nie kończy się jedynie na jego dokładnym sprzątaniu i myciu. Bycie właścicielem samochodu – nowego, czy używanego – to wiele innych obowiązków, które trzeba systematycznie wykonywać, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz utrzymaniu w dobrej kondycji wszystkich podzespołów. Na co zwracać uwagę i jak dbać o auto, żeby posłużyło nam przez wiele lat? Poznaj podstawowe zasady!


Czytaj więcej...

Opony sezonowe czy całoroczne – które wybrać?

Posiadanie samochodu to niekończące się wydatki. Łączą się one nie tylko z zakupem paliwa czy też naprawą usterek, ale przede wszystkim z codzienną eksploatacją pojazdu. Jeśli należysz do świadomych kierowców i dbasz o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów to dokładasz wszelkich starań, aby na bieżąco wymieniać w aucie te elementy, które aktualnie tego wymagają. Dotyczy to przede wszystkim oleju silnikowego, filtrów paliwa i powietrza, klocków hamulcowych, a także rozrządu. A co z oponami?


Czytaj więcej...

Jak dbać o akumulator samochodowy? Kiedy go wymienić?

Za rozładowywanie akumulatora zazwyczaj odpowiadają złe nawyki kierowców. To między innymi zapalanie świateł przed uruchomieniem jednostki napędowej auta – tracisz wtedy zmagazynowaną energię. Kolejnym błędem jest długotrwałe słuchanie muzyki na postoju, gdy silnik jest wyłączony – zwłaszcza w samochodach wyposażonych w wiele głośników. Najwięcej jednak energii zużywa się w momencie uruchamiania silnika. Właśnie dlatego jazda na krótkich odcinkach i częste przekręcanie kluczyka w stacyjce może źle wpłynąć na stan akumulatora.


Czytaj więcej...

Dlaczego warto regularnie wymieniać olej silnikowy?

Nieważne, jakim samochodem jeździsz – z pewnością zdajesz sobie sprawę z istotnej roli, jaką odgrywają płyny eksploatacyjne w Twoim aucie. Do najważniejszych z nich zalicza się olej silnikowy, który spełnia wiele kluczowych funkcji. Odpowiada on za smarowanie silnika, zabezpiecza jego metalowe elementy przed korozją, a także absorbuje wysoką temperaturę, która powstaje podczas tarcia. Od stanu oleju silnikowego zależy sprawność pracy silnika. Występują różne rodzaje tego płynu eksploatacyjnego – olej mineralny, syntetyczny, a także półsyntetyczny. Najczęściej zalecanym jest olej syntetyczny, który charakteryzuje się najwyższą jakością. Dla pełnej sprawności pojazdu należy go okresowo wymieniać.


Czytaj więcej...